عوامل بروز اضافه وزن را بدانید

محمدرضا صائینی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با چاقی، اظهارکرد: افراد دارای اضافه وزن و چاقی مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، افزایش چربی خون، پرفشاری خون، تنگی نفس، دیابت، نقرس، سنگ های صفراوی، درد مفاصل، نارسایی کلیوی، سکته های مغزی و برخی از سرطان ها می شوند.

وی در رابطه با عوامل تغذیه ای موثر در بروز اضافه وزن و چاقی، افزود: یکی از عوامل بروز اضافه وزن و چاقی، مصرف زیاد قند و چربی است که با مصرف هر گرم قند 4 کیلوکالری انرژی تولید می کند. اگر قندها و چربی ها بیش از میزان مورد نیاز بدن مصرف شوند باعث اضافه وزن، چاقی، افزایش فشار خون و افزایش چربی خون می شود.

این مسئول با اشاره به دومین عامل چاقی، تصریح کرد: مواد نشاسته ای دومین عامل بروز اضافه وزن و چاقی است که نشاسته قندهای مرکب اند که دیرتر از قندهای ساده جذب می شوند و ماده اصلی نان، برنج، ماکارونی هستند و در مصرف آن ها نباید زیاده روی شود و هرچه سرعت جذب، سرعت جذب، سرعت و شدت بالابردن قند خون توسط نشاسته بالاتر باشد. چاق کننده تر خواهد بود بنابراین نشاسته سیب زمینی سریع تر از نان، نشاسته نان سریع تر از نشاسته برنج و نشاسته برنج سریع تر از نشاسته حبوبات جذب می شود.

صائینی با اشاره به مصرف محدود فیبر به عنوان سومین عامل بروز اضافه وزن چاقی، افزود: فیبر موجود در مواد غذایی به دو گروه محلول و نامحلول تقسیم می شوند. فیبرهای محلول در جودسر، حبوبات و میوه ها وجود دارند که سرعت جذب مواد مغذی از جمله قندها و چربی ها را کاهش می دهند تا از اضافه وزن و چاقی پیشگیری می کنند. فیبرهای نامحلول در سبوس گندم، نان و غلات سبوس دار و سبزی ها وجود دارند و موجب تسهیل حرکات لوله گوارش و پیشگیری از یبوست می شوند.

وی در رابطه با پیشگیری و کنترل چاقی، تصریح کرد: افراد باید وزن خود را در محدوده متعادل نگهدارند تا در صورت اضافه وزن، کاهش آن با هدف کم کردن 10 درصد وزن اولیه و به صورت کاهش 0.5 تا 1 کیلوگرم در هفته توصیه می شود و ورزشی متناسب با سن و شزایط جسمی را افزایش دهند تا به کاهش وزن کمک شایانی شود. فعالیت های هوازی با شدت متوسط حداقل 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه یا ورزش هوازی با شدت شدید به مدت 20 دقیقه، 3 روز در هفته توصیه می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: تنظیم برنامه غذایی و اصلاح رفتار های غذایی برای پیشگیری و کنترل چاقی، کاهش مصصرف مواد غذای پرانرژی مثل کاهش مواد قندی، چربی و روغن و تغییر شیوه زندگی توصیه می شود. برای دریافت کافی فیبر مصرف روزانه 5 بار میوه و سبزی (400 گرم) و غلات سبوس دار مانند نان سنگک و نان جو و استفاده از حبوبات د غذاها توصیه می شود و ن در روز نباید بیش از 100 کالری (6 قاشق مرباخوری) و مردان نباید بیش از 150 کالری(9 قاشق مرباخوری) قند و شکر مصرف کنند.

منبع: الف

طرز تهیه گندم بو داده

3 خیانتی که ملت ایران را گرفتار کرد

انواع غذا مجلسی و جدید با مرغ

وزن ,نشاسته ,چاقی، ,مصرف ,ها ,کاهش ,اضافه وزن ,می شود ,بروز اضافه ,وزن و ,توصیه می

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
carpet-machine ovuabnicu myholoo qalbooroq misslandergding somaliran behtarinha99 dentalcomperesor aslanduzsina